Blog

SEO Web Tasarım ve Seo’da Backlink Ne Kadar Önemli?

Web Tasarım ve Seo’da Backlink Ne Kadar Önemli?

Backlink Nedir, kısaca açıklamak gerekirse, bir web sitesine başka bir web sitesinden verilen linktir. Bu linkler, text içeriklerine veya görsel resimlerin arka planıya verilecek şeklinde olabilir. Günümüzde tanıtım yazılarının içine yerleştirilen backlinklerin çok daha faydalı olduğu rahatlıkla söyleyebiliriz.

Tanıtım yazılarının dışında, görsel banner tasarımlarının arka planına verilen backlink kaynakları da çokça tercih edilmektedir. google algoritmaları tarafından oldukça desteklenen bir kurgudur.

Nasıl Backlink Yapılmalıdır.

Web sitesizin veya sosyal medya alanlarında tanıtım yazısı yayınlatarak, bu yazının içerisine, sitenize yönlenen bir link yerleştirmenizle yapılabilir. Bunun dışında; footer alanına metin şeklinde link verilebilir, banner görsel eklenebilir veya ilgi gören bir blog yazısına yorum yazarak web sayfanızın linkini bu yoruma eklemeniz şeklinde olabilir.
Sitenizle benzer içeriğe sahip, ilgili görsellerle destekli web sayfaları oluşturup oralardan link verebilirsiniz.

Nelere Dikkat Etmelisiniz.

Çok fazla link barındıran, adeta link çöplüğü haline gelmiş bir sayfada backlink barındırmak isterseniz bu size bir fayda sağlamaz hatta zararlı olabilir. Çünkü bu tür sayfalar Google algoritmaları tarafından pek sevilmemekte.

Bir gün içerisinde bir çok sayfaya backlink vermeye çalışmayın. Zamana yaymalı, örneğin 1-2 hafta aralıklarla backlinkler oluşturmalısınız. Backlink vereceğiniz site, muhakkak içeriğinizle örtüşen bir site olmalı. Bu işlemi yapmak zor olabilir isterseniz profosyonel Ajanslarla iletişime geçebilirsiniz, fakat en faydalı yöntem budur. Sosyal medya mecralarından link almaya çalışmalısınız. Özellikle Facebook ve Twitter İnstagram vb. bu konuda öncü ve en çok fayda sağlayan mecralardır.

Blog sayfaları, kaliteli forumlar, veya sözlüklerden backlink alabilirsiniz. Tüm bunları yaparken Google’ın banladığı (yasakladığı) sitelerden backlink almamaya özen göstermelisiniz. Bunu nasıl anlayacaksınız. Arama motorlarında ilgili sitenin linkini yazdığınızda  google sıralamalarında çıkıyorsa bu site banlanmamıştır.

Teknoloji haberlerinden haberdar olmak için
bültenimize kaydolun!